Spring til indhold

Partner- og forhandlerprogram

Byg din avance på vores infrastruktur.

Hostingbrands, MSP'er, bureauer og softwarevirksomheder videresælger PartVPS til engrospriser. Rabatten er en reel procentsats på hele din konto, hver faktura og hver målt time, med kontrakter skrevet til virksomheder, ikke hobbybrugere.

Gengivelse af en række skabe på gulvet i en datahalEngrosSamme katalog

Hvor programmet står

Hvad der er live i dag, og hvad der ikke er endnu.

Vi vil hellere have, at du ved det, før du ansøger, end bagefter.

Live nu: selve engrosniveauet. En partnerkonto har en rabatprocent, der gælder på tværs af kataloget, ved både månedlig betaling og timebetaling. Bestillinger går gennem den samme butik og det samme panel, som din egen konto bruger, og partneraftalen, databehandleraftalen og SLA'en er reelle dokumenter, vi underskriver.

Endnu ikke: et offentligt API til klargøring og et white label-kundepanel. Begge er på køreplanen, og begge er grunden til, at mange partnere kommer. Så hvis et af dem er et krav for dig, så skriv det i din ansøgning, og vi fortæller dig ærligt, hvor de står, i stedet for at sælge dig et skærmbillede.

Hvis du blot vil henvise kunder frem for at videresælge, så skriv også. Der er endnu intet selvbetjent affiliate-dashboard; henvisningsaftaler aftales fra sag til sag.

Partnerniveauer

Rabatter, der vokser med din forpligtelse.

Niveauerne er baseret på månedligt forpligtet forbrug og gennemgås kvartalsvis. Ryk op når som helst: rabatten rettes samme måned.

Registreret

Ingen forpligtelse · gratis at blive medlem

10%under listepris på cloud VPS

  • 10% rabat på listepris på cloud VPS
  • Partnervilkår på skrift
  • Standardsupport

Silver

Fra $500/md. i forpligtet forbrug

15%rabat på alle tjenester

  • 15% rabat på alle tjenester
  • Betalingsbetingelser efter aftale
  • Engrospriser på domæner
  • Prioriteret supportkø

Gold

Fra $2,000/md. i forpligtet forbrug

25%rabat på alle tjenester

  • 25% rabat på alle tjenester
  • En navngiven kontaktperson, der kender din konto
  • Domæner flyttes til priser tæt på kostpris
  • Denne SLA gælder også for dine slutkunders workloads, med kreditter på Dedicated- og Managed-linjerne

Platinum

Fra $10,000/md. i forpligtet forbrug

40%individuel prisliste

  • Op til 40% rabat, individuel prissætning
  • Et stærkere SLA-mål kan forhandles, med reserveret kapacitet
  • Navngivne eskaleringsteknikere
  • Kvartalsvis gennemgang af tallene

Engros i praksis

Sådan ser rabatten ud i dollars.

Listepriserne nedenfor kommer fra det samme katalog, som butikken sælger fra; de nedsatte kolonner er simpel aritmetik på dem.

Eksempler på månedspriser til listepris og med Silver-, Gold- og Platinum-rabatterne
Eksempel på tjenesteListeSilver −15%Gold −25%Platinum −40%
VPS-4 · 4 vCPU / 8 GB$25.90$22.01$19.42$15.54
VPS-16 · 6 vCPU / 16 GB$158.90$135.07$119.18$95.34
DC-16 · 4 dedikerede kerner / 16 GB$158.90$135.07$119.18$95.34

Dedikerede servere har et engangsgebyr for opsætning ud over månedsprisen. Timebetaling fungerer også til engrospris: rabatten gælder for hver målt time.

Papirer, der består indkøbsafdelingens krav

Kontrakter, compliance, kontinuitet.

Rammeaftale (MSA)
Klare skriftlige vilkår om ansvar, løbetid, opsigelse og prisbeskyttelse: en kontrakt, ikke et afkrydsningsfelt.
Databehandleraftale
GDPR-tilpasset databehandleraftale med vores liste over underdatabehandlere, til partnere, hvis kunder stiller de rigtige spørgsmål.
SLA'en følger med dig
99.9% oppetid med et offentliggjort kreditskema på Dedicated- og Managed-linjerne og samme tal som mål andre steder, også gældende for dine slutkunders workloads. Læs den, før du videresælger den.
Vi kontakter aldrig dine kunder
Forbud mod at henvende os til dine slutbrugere er skrevet ind i MSA'en. Din kundeliste er din.
Én samlet faktura
Alle tjenester på én månedlig faktura i USD.
Exit uden gidsler
Dine data er dine at tage med, med hjælp til migrering, hvis du nogensinde forlader os. Tillid slår fastlåsning.

Spørgsmål fra partnere

Spurgt før, besvaret ligeud.

Er der en minimumsløbetid?
Nej. Niveauerne er baseret på månedligt forpligtet forbrug og gennemgås kvartalsvis. Falder din volumen, falder du et niveau, uden sanktioner.

Hvem supporterer mine slutkunder?
Du er fortsat ansigtet over for din kunde; vi supporterer dig i en prioriteret partnerkø. Dine slutbrugere hører aldrig fra os.

Hvilke regioner kan jeg videresælge i?
Alle 74 cloudregioner plus dedikeret hardware i Tyskland og USA, i hele verden, med forbehold for sanktions- og eksportkontrollovgivning.

Får timepriser også rabatten?
Ja. Rabatten anvendes på din konto som en procentsats, så den gælder for hver målt time såvel som hver månedlig faktura.

Kom i gang

Fortæl os, hvad du bygger.

Virksomhed, volumener og hvad du planlægger at videresælge. Vi svarer inden for én hverdag med niveaumuligheder og partneraftalen, og hvis vi ikke er det rette match, siger vi det.